Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/se015700/www_root/cmelak.sk/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Okolie | Čmelák - Reštaurácia a ubytovanie Trnava - hotel Trnava

Reštaurácia a ubytovanie Trnava - Čmelák

Kam v okolí?

Jaskyňa Driny

jaskyna-driny-trpaslik-svatopluk-oveckaJaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. V porovnaní s našimi ostatnými sprístupnenými jaskyňami, v ktorých zväčša prevládajú mohutnejšie podzemné priestory, predstavuje sústavu užších puklinových chodieb, avšak s čarokrásnou kvapľovou výzdobou.

Smolenický zámok

csm_Lac_Smolenickyzamok_jpg_e020bf82d3Zámok pochádza z 13. storočia. Patril Ctiborovi zo Ctiboríc. Medzi ďalších majiteľov patrili Országhovci, Pálfyovci. V 18. storočí zámok vyhorel. Dnešnú podobu smolenickému zámku dal Jozef Pálfy v 20. storočí. Po druhej svetovej vojne zámok prevzala SNR. Od roku 1953 slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied.

Vodná nádrž Boleráz

Vodná nádrž Boleráz je ešte stále bohatá na ryby a preto je celoročne vyhľadávaným miesto pre rybárov.

Hrad Ostrý Kameň

Hrad bol vybudovaný v 13. storočí na ochranu českej cesty. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z roku 1366, kde sa spomína ako Eleskw. Jeho meno symbolicky pripomína tvar skaly, na ktorej je hrad postavený. V 14. storočí patril Ctiborovi. Neskôr ho prevzali Czoborovci. Potom, ako sa v 18. storočí stali jeho majiteľmi Pálfiovci iba chátral. Zachovali sa časti bašty, paláca a vstupnej veže.

Katarínka

Na západnom Slovensku v lesoch Malých Karpát sa nachádzajú ruiny starobylého kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej. Zrúcaniny sa nachádzajú 20 km severne od Trnavy, neďaleko obcí Dechtice a Naháč.

Hrad Dobrá Voda

Dobrovodský hrad sa spomína od roku 1263. Hrad mal štvorhrannú vežu, ku ktorej bol pristavaný palác. Medzi jeho majiteľov patril Matúš Čák Trenčiansky, neskôr Ctibor z Ctiboríc. Ctibor dal postaviť kaplnku. Po smrti posledného člena rodu Ctiborovcov prešiel hrad pod správu Országovcov. Dali vystavať barbakan a delovú baštu. Ďaľším významným rodom na Dobrej Vode boli Erdodyovci. Počas ich vládnutia došlo k ničivému požiaru, ktorý spôsobil chátranie hradu. Zachovali sa veže, delové bašty a múry.

Hrad Červený Kameň

Prvé zmienky o hrade sú z roku 1240. Hrad bol viackrát poškodený a obnovovaný. Je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ide o unikátnu stavbu. Jeho stavba sa začala na podnet kráľovnej Konštancie, manželky Přemysla Otakara I. Často menil svojich majiteľov. Šľachtický rod Fuggerovcov z Augsburgu prestaval hrad na renesančnú pevnosť. Neskôr sa stal hrad vlastníctvom rodiny Pálfiovcov, ktorí ho vlastnili až do konca druhej svetovej vojny. Nachádza sa tu kaplnka sv. Kataríny. Pútavý je historický nábytok a zbierky keramiky. Unikátom je včlenená umelá jaskyňa do palácu. Tvoria ju vodopády a fontány. Hrad patrí pod správu Slovenského národného múzea.

Hrad Korlátka

Korlátsky hrad sa vybudoval v 13. storočí. V listinách sa spomína pod rôznymi názvami ako napríklad Konrádov kameň, Korlátko, Korlathkeu, Korlathkw, Kunradstayn, Koratowe Kameny in Kunradi Lapide, Karlátkó, Konradstein. Jeho majiteľom bol šľachtic Uhrin. Od roku 1394 bol jeho pánom Ctibor zo Ctiboríc. V 18. storočí spustol. Zachovali sa jeho ruiny.

Dolná Krupá

Kaštieľ Brunswickovcov sa nachádza v obci Dolná Krupá. Brunswickovci boli významným šľachtickým rodom, ktorí boli dobrými priateľmi s Ludwigom van Beethovenom, ktorý v kaštieli počas svojej návštevy zložiť Sonátu mesačného svitu. Dnes sídli v kaštieli Hudobné múzeum, ktoré je jedným z mála v Európe, ktoré sa špecializuje na dokumentáciu dejín hudby a hudobných nástrojov. Kaštieľ obklopuje anglický par s jazerom, umelou jaskyňou a vzácnym chráneným stromom – sekvojovcom mamutím.

Galéria Jána Koniarka Trnava

V Trnave vznikla v roku 1976 Galéria Jána Koniarka. Zameranie galérie je na výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Sú tu umiestnené diela od umelcov aktívnych na európskej scéne, ale aj výtvarníkov, ktorí pôsobili v Trnave.

Dóm sv. Mikuláša v Trnave

Dóm sv. Mikuláša je postavený v gotickom slohu. Neskôr pristavaním kaplnky začal nadobúdať barokový ráz. Nachádza sa tu obraz s názvom “ Milostivá trnavská Panna Mária“. Uskutočňuje sa tu festival v hre na organ.

Západoslovenské múzeum Trnava

Múzeum patrí k tým, ktoré sa radia medzi najväčšie na Slovensku. Nachádza sa v budove klariského kláštora z 13.storočia. V zbierkovom fonde sú rozličné exponáty z oblasti histórie, etnografie, prírodných vied. Múzeum tiež vlastní knižnicu, ktorá obsahuje viac než 50 tisíc exemplárov. Súčasťou múzea je aj Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského. Múzeum vystavuje expozície ľudovej keramiky, remesiel Japonska a Číny, sakrálnu expozíciu a ľudový odev obyvateľov západného Slovenska.

Trnava

Autom 8 minút.

Piešťany

Autom 35 minút.

Bratislava

Autom 40 minút.

Nitra

Autom 40 minút.

Šaštín – Stráže

Autom 45 minút.

Hodonín (CZ)

Autom 1 hod.

Viedeň (AT)

Autom 1,5 hod.

Budapešť (HU)

Autom 2 hod. 30 min.

telefón

+421 918 888 665

e-mail

cmelak@cmelak.sk